Karantinada Kendinizi Geliştirin!

Bildiğiniz üzere Koronavirüs tüm dünyayı salmış bir salgın haline geldi. Durum bu olunca bu salgının yayılmasını önlemek amaçlı evde kalmak herkesin uyması gereken ve oldukça önemli tedbirlerden birisi. 


Evde kalıp kendimizi karantina altına aldığımızda yapabileceğimiz aktiviteler sınırlı olduğu için bir zaman sonra sıkılmaya başlıyoruz. Peki, bu sıkıcı günleri nasıl değerlendirebiliriz? Sizlere kendinizi geliştirmek ve bu sıkıcı günleri değerlendirmek için birkaç önerimiz var:


1- Kitap Oku

Kendinizi en basitinden kitap okuyarak geliştirmeye başlayın. Kitap, sizin hayal gücünüzü ve ufkunuzu genişletecektir. Fikir ve kelime hazneniz genişleyecek bu sayede ise konuşmalarınız karşıda ki insanın üzerinde daha etkileyici olacaktır.

 

 
 

Kitap okumak insanı birçok açıdan geliştiren basit bir eylemdir. Okuma hızınız, telaffuzunuz, kelime hazneniz, düşünme tarzınız gibi birçok etkenin gelişmesini sağlayan bir aktivite… Sıkıcı karantina günlerinde kitap okuyarak farklı dünyalara seyahat edebilirsiniz. 

 
Eğer kitap, yazı veya makale tarzı şeyler okumak hoşunuza gidiyorsa bu kategoriye göz atabilirsiniz: Edebiyat.

 

2- Farklı Bir Dil ÖğrenFarklı diller bilmek günümüz iş hayatı için çok önemli bir etken. İş hayatınızda sizi bir adım öne taşıyabilecek bir etken, bir ekstra gibi düşünebiliriz. Özellikle kendinizi herhangi bir alanda geliştirmek istediğinizde sizin dilinizde yeterli kaynak bulunamayabiliyor. Bu tarz durumlarda farklı bir dil bilmek emin olun işinize çok yarayacaktır.Farklı bir dil öğrenmek için Udemy gibi online kurs yerlerinden kurslar alabilir, telefonunuza yabancı dilinizi geliştirmek amaçlı farklı uygulamalar indirebilir, altyazılı bir şekilde diziler izleyebilir veya yabancı dilde oyunlar oynayabilirsiniz. Özellikle farklı dilde oyun oynamak sizi kurcalamaya ve merak etmeye itecektir. İngilizcemi geliştirmemde ki en önemli etken küçük yaşta oynamış olduğum bir online oyun olmuştu. Bazı kelimelerin Türkçesini merak edip çeviriden bakarak ne anlama geldiğini öğreniyordum.


Farklı diller bilmek size yeni kaynakların ve yeni etkinliklerin kapısını açacak anahtar olabilir.


3- Spor Yapın


Evde kaldığımız bu günlerde vücudumuzu oldukça dinç tutmalıyız. Evde bulunan imkanlarla spor yaparak vücudumuzu dinç tutmak mümkün… YouTube gibi video paylaşma platformlarında evde bulunan imkanlar doğrultusunda sizlere spor yapabilmeniz için birkaç öneride bulunan uygulamalı uygulamasız birçok video bulunmakta. 
Spor yapamıyorsanız bile sağlıklı beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek gibi etkenler de sizlere yardımcı olabilecektir.


Bunlar kendinizi geliştirmek adına yapabileceğiniz şeylerden en azıdır bunu unutmayın. Evde yapabileceğiniz birçok şey var. Gerek olmadıkça dışarıya çıkmayın, evde kalın ve kendinizi izole edin. #EvdeKal ve virüsün yayılmasının önüne geç! Unutmayın hiçbir virüs alacağınız önlemlerden güçlü değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top