Netflix ve YouTube Koronavirüs Sebebiyle Görüntü Kalitesini Düşürdü!Online dizi izleme sitesi Netflix ve online video izleme sitesi olan YouTube , yeni tip koranavirüs (Kovid-19) sebebiyle AB ülkelerinde artan internet kullanımını azaltmak adına yayın kalitelerini yüksek çözünürlükten düşürdü. 

Koranavirüsün neredeyse tüm dünyaya yayılmasından sonra insanlar evlerinde kalmaya ve sosyal mecralarda daha fazla vakit geçirmeye başladı. Steam, geçtiğimiz günlerde anlık çevrimiçi rekorunu kırdığını da açıklamış bulundu. 

 

Bu artış sadece Steam’de değil birçok platformda etkili oldu. YouTube ve Netflix, evde kalma kararı alanların geneli için öncelikli tercihlerden birisi oldu. Durum bu olunca da interneti kullanma oranında büyük bir artış yaşandı.

 

Netflix, Avrupa’daki tüm yayın akışlarının bit (byt) hızlarını 30 gün boyunca azaltmaya karar verdiklerini, uygulamanın Avrupa internet ağlarındaki Netflix trafiğini yaklaşık yüzde 25 oranında azaltacağını öngördüklerini duyurdu.(TRT)
YouTube da, internet altyapısı üzerindeki stresi azaltmaya karar verdiklerini ve bu nedenle AB’deki tüm yayınları standart kaliteye geçirdiklerini bildirdi.(TRT)
AB Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Avrupa’da koronavirüs salgının ardından internet kullanımındaki artışın altyapıyı etkilememesi için dijital platformların yüksek çözünürlüklerini düşürmelerini talep etmişti.(TRT)
Bu konudaki diğer yazılar için: İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top